Logo
Nevíte si rady? Napište nám.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
Když váš pes způsobí škodu – kdo to zaplatí? Když váš pes způsobí škodu – kdo to zaplatí?
Když pes z radosti skočí na kolemjdoucího až ho porazí, nebo štěně rozkouše návštěvě boty – úsměv rychle vystřídá otázka: „Kdo to teď zaplatí?“ Majit... číst celé
Pes do bytu - Psí plemena vhodná do bytu Pes do bytu - Psí plemena vhodná do bytu
Jaké psí plemeno je vhodné do bytu? Výběr správného psa není jen o velikosti – důležitý je temperament, potřeba pohybu i to, jak se vám bude spolu žít... číst celé
Pojištění Mazlíčků pro psy a kočky Pojištění Mazlíčků pro psy a kočky
Mazlíček je víc než jen zvíře – je to člen rodiny. A stejně jako si chráníme sebe nebo děti, můžeme chránit i svého psa nebo kočku. Pojištění mazlíčk... číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Štěně s PP versus štěně bez PP
Štěně s PP versus štěně bez PP

Tímto článkem se pouštím na velice tenký led, ale nedá mi to. Jde zdaleka o nejožehavější téma chovu psů.

Proč vlastně chci psát tenhle článek? Vadí mi fanatismus proti štěňatům bez PP. Vadí mi proto, že kolem psů s PP také není vždy vše zalité sluncem.

Rovnou se omlouvám všem solidním chovatelům, kterých se tento článek netýká a znám hodně takových. Jen znám i tu odvrácenou tvář a o té tu budu psát. A to proto, že mi vadí to vynášení do nebe jedné skupiny a totální degradace té druhé. Nic není jen černé nebo bílé.

Podle mě, boj mezi oběma tábory není až tak o PP jako o lidech a jejich motivech k odchovávání štěňat. 

Na základě koupě nového pejska, jsem se musela znovu zamýšlet nad touto otázkou. Peripetie kolem výběru popisuji v jiném článku.

Rozhodně se nebudu zastávat množíren, které týrají psy v nevyhovujících podmínkách. Toto téma vynecháme úplně. Množírna může být totiž jak s PP, tak bez PP. Pár hezkých zvířat chodí po výstavách, dělá ch.st. jméno a pak může být mnoho dalších zvířat chovaných ne zrovna v ideálních podmínkách. Ale budiž, u většiny vrhů s PP je nějaká kontrola, tak by to nemělo být až tak hrozivé. Tady musím říct, že  vrhy bez PP nekontroluje nikdo, tak to může být mnohem horší.

Pravdou určitě je, že chov bez PP nikdo zdravotně ani typově nekontroluje. Mluvím teď o vrozených nebo genetických vadách. Jenže ani u chovu s PP to není úplně růžové. U chovu s PP je ale větší jistota, že pes bude vyhovovat standardu plemene. Popisuji tu, doufám jen menší část chovatelů. Věřím, že většina jich je poctivá a jde jim o lásku k danému plemeni. Nicméně, čím je plemeno módnější, tím je nebezpečí větší. Ideální je asi mít zájem o plemeno, které není nijak populární. Tam si myslím, se není tolik čeho bát.

Nákup štěněte je vždy tak trochu sázka do loterie. Někdy se povede lépe, někdy hůře a na PP nezáleží tolik, jako na zdravém rozumu a trochu znalosti jak má štěně vypadat. Myslím si, že když si někdo koupí štěně od majitele fenky, který má jednoho nebo dva psy, ať už v bytě nebo v domečku, prohlídne si pozorně co kolem sebe vidí, jak se pejsci i prodávající chovají, neudělá fatální chybu. Do štěňátka v reálu stejně nikdo nevidí. Jestli ale prodávající není schopen udělat ani hezké, přirozené fotky, nebo je všude vidět špína a nepořádek, štěně má vyplašený výraz, protože to v místnosti vůbec nezná, tak určitě rychle pryč. Zrovna tak je dobré dívat se, jak se štěně a předvedená matka chovají. Štěně za svou matkou běhá úplně jinak než za cizí fenou a matka má vytahané struky z kojení. I to jak se chová fena ke štěněti. Matka může utíkat, ale vypadá to jinak, než se chová cizí fena.

Chov s PP

Ke štěňatům s PP toho bude mnohem víc. Chovatelé s PP v první řadě nesnáší chovatele štěňat bez PP (co si budem povídat, až na pár vyjímek je to vždy kvůli penězům) ve druhé řadě se ale nesnášejí také mezi sebou. Když Vás tedy přesvědčí, že si musíte pořídit štěně s PP, v další vlně to bude ještě od koho, protože ti další buď mají ošklivá zvířata, nebo jsou to také množitelé, jen s PP.

Co nám vlastně PP zaručuje?

Asi to, že nám z čivavy nevyroste bernardýn. Už ne na 100% , že nám např. z čivavy nezbytně musí vyrůst úplně čistá a hezká čivava. Ale to je doufám jen vyjímečný extrém, kdy se tradovalo, že v kruhu chodily z jedné ch. st. kříženci dvou docela podobných si plemen.

Jak je to se zdravím psů s PP..

To je hodně těžké téma. Do určité míry se dělají u různých plemen různé testy. Když ale jedince vyřadí z chovu kvůli nějaké vadě, nevyřadí jeho sourozence, rodiče atd. Genetika je složitá věda, ale jednoduše: vyřazený jedinec k tomu přišel od rodičů a ti měli i další potomky, kteří mohou být  nositeli vady. Také ale může být vyřazený kvůli vadě, která mohla vzniknout péčí nového majitele. Typickým příkladem může být displazie, ta může vzniknout geneticky, ale i špatnou péčí nebo špatným výběrem krmení. I superpremiové granule v mladém věku někdy nadělají víc škody než užitku.

Jsou všechny zdravotní prohlídky a výsledky testů pravdivé?

Bohužel nemusí být. U prohlídek, které jsou na posouzení veterináře,hrají roli různé známosti. U poradce chovu je možná benevolence na základě majitele posuzovaného psa. Bývalo běžnou praxí, si ke správným výsledkům pomoci jak to šlo. Existují různá rovnátka na zuby, rtg dokazující, že zub v tlamě byl, ale urazil se mechanicky. Otázka může být i to, pokud tam byl jak vyrostl a jestli nehoršil skus. Na internetu je možné najít implantáty psích varlat. K čemu, že by se pes styděl, že má jen jedno? A samozřejmě úplné maličkosti, jako dobarvovač nosu,srsti a všeho možného. Ve výsledku může být takový šampion vlastně celkem nestandardní jedinec a to díky různým upravovacím technikám, nebo i tím kdo posuzuje a s kým se zná. Bývaly ch.st. které, kdyby předváděly v kruhu třeba osla, stejně vyhrají. Běžně se prodávala zvířata, která neodpovídala podmínkám chovnosti, ale náhle je nový majitel dokázal uchovnit i přes jejich handicap. Nebo se nesmělo nějaké zvíře vůbec ukazovat světu, protože se mateřské ch.st. nehodilo aby svět viděl nějakou nedokonalost v jeho odchovu.

Jak je to s cenou štěněte - nevím jestli sem tenhle odstavec dávat

Štěně s PP je poměrně drahé, v dnešní době klidně i vyšší desítky tisíc. Budoucí chovatel může investovat peníze do výstav, splnění různých kritérií pro uchovnění fenky. (Některá plemena toho musí splnit více, některá skoro nic) Mluvíme-li o řadovém chovateli, nikdy není jisté, že fenka uchovněná bude. Musí zaplatit krytí, které bude dražší než u psů bez PP. Poplatky klubu pod kterým chová. Čekat jestli se vše povede a budou štěňátka. Nebudu popisovat náklady, které mají společné psi s PP a bez PP. Po narození musí zažádat a zaplatit PP. Z toho plyne, že se cena za odchov vyšplhá výše, ale stále je tam poměrně velký zisk na obou stranách. A to je myslím hlavní důvod nenávisti mezi mnoha chovateli a házením špíny sem a tam. Mluvím o chovatelích menších a populárních plemen. Chovy velkých plemen s PP budou spíš ztrátové.

 

Od koho pořídit štěně s PP

Myslíte si, že když si koupíte štěně od známé osobnosti v chovu, máte jistotu? Opět vás zklamu, nemáte. Ne nadarmo se říká, že pod svícnem bývá tma. Myslím, že dost takto známých chovatelů v rámci plemene nebo aktivních členů klubů, mající nějakou moc a postavení v daném klubu, byli ve finále usvědčeni z větších či menších podvodů. Také se stávalo, že jejich štěňata nebyla ani řádně socializovaná ani hezká v typu. Pro laiky prodával spíš fakt, že např. rozhodčí pro dané plemeno přece bude mít super odchovy. Dokonce tohle všechno došlo tak daleko, že se začaly, alespoň u nějakých společenských plemen, dělat v chovu testy DNA. To znamená, že chovný pár musel mít testy, aby bylo zřejmé, že štěňata jsou opravdu těchto rodičů. Proč se to zavedlo, ať si každý domyslí sám.

Doporučení na závěr? 

Vybírejte s rozumem, s uvědoměním si, proč si pejska pořizujete a jaké máte cíle. Jestli nevylučujete výstavy, určitě vybírejte s PP. A pozor, zjistěte si také jakých výstav byste se chtěli účastnit a jaké PP pejsek má. Některé nemají takovou hodnotu jako jiné. Jestli chcete pejska jen pro radost, klidně si můžete vzít štěně bez PP, pokud je správně a s láskou odchováno. Myslete na to, že samotné PP a rodiče šampioni téměř nic nezaručují. Pozorně sledujte inzeráty, fotky a komunikaci s majiteli fen. Také koukejte i na autora inzerátu, když je tam místo jména psáno plemeno, už to nepůsobí úplně dobře. Prohlédněte si internet, co vše se dá z informací v inzerátu zjistit. Nenechte se napálit ani jednou stranou. Prohlédněte si alespoň fotky na internetu,nebo se dívejte kolem sebe, jak má vlastně štěně daného plemene vypadat a podle toho hodnoťte co vidíte. V dnešní době můžete posuzovat i podle veřejné aktivity na sociálních sítí. Nebála bych se vzít si štěně od chovatele, který se veřejně projevuje v různých skupinách. Projevuje se mně příjemným způsobem a lidi na něj pozitivně a přirozeně reagují. Za mě, jestli někdo mluví stále jen o tom, jaké má úspěchy a nemá žádné příspěvky z běžného života s pejsky, nemá to pro mě žádnou váhu. Úplně nejlepší je osobní doporučení od někoho, kdo si pejska již v minulosti od chovatele koupil, nebo jej zná osobně.

Slušný chovatel vám nebude štěně nutit, nebude tvrdit jak se musíte rozhodnout rychle, nebudou ho obtěžovat Vaše dotazy. Nebude vám říkat, že pes vyroste podle toho jak bude mít velký prostor, nebo že když je otec šampion, bude automaticky i štěně šampionem. Přijeďte si k němu domů, prohlédněte si jeho matku, která opravdu bude jeho matkou(viz výše)! Štěňátko musí být čisté a voňavé - ne parfémem, ale vůní štěňete. Musí mít čisté uši, srst, pod ocáskem, oči by také měly být bez výtoku. Povahou by mělo být zvědavé co se kolem děje, reagovat na vás, nebo alespoň na svou matku a chovatele. Štěně musí být očkované a mít očkování zapsané v očkovacím průkazu, odčervované a čipované! Určitě požadujte kupní smlouvu s řádně vyplněnými kontakty na chovatele, zvlášť u štěňat bez PP.

Nemám úplně pochopení pro lidi, kteří nejsou schopni si pro pejska dojet, protože je to daleko.Z Aše do Ostravy je to 560km! A určitě nepojedete zrovna z nejzápadnější na nejvýchodnější část ČR a obráceně.

Udělejte si výlet, je to jeden výlet na nějakých 10-16 let a i cesta může být cíl. Je to rozhodně lepší, než si nechat dovézt pejska na parkoviště a pak se nestačíte divit, co vás to bude stát peněz, času a nervů když se ho pokusíte dát dohromady. Když se vám nebude líbit co vidíte, nebojte se říct ne! A udělat si jiný výlet. Vybíráte si nejlepšího kamaráda na spoustu let!

Hodně štěstí s výběrem 

Psí potřeby Monťásek

 

 

Novinky z našeho blogu

Když váš pes způsobí škodu – kdo to zaplatí?
Když váš pes způsobí škodu – kdo to zaplatí?
Když pes z radosti skočí na kolemjdoucího až ho porazí, nebo štěně rozkouše návštěvě boty – úsměv rychle vystřídá otázka: „Kdo to teď zaplatí?“ Majit... číst celé
Pes do bytu - Psí plemena vhodná do bytu
Pes do bytu - Psí plemena vhodná do bytu
Jaké psí plemeno je vhodné do bytu? Výběr správného psa není jen o velikosti – důležitý je temperament, potřeba pohybu i to, jak se vám bude spolu žít... číst celé
Pojištění Mazlíčků pro psy a kočky
Pojištění Mazlíčků pro psy a kočky
Mazlíček je víc než jen zvíře – je to člen rodiny. A stejně jako si chráníme sebe nebo děti, můžeme chránit i svého psa nebo kočku. Pojištění mazlíčk... číst celé
Léto a cestování se psem - jak se bránit přehřátí
Léto a cestování se psem - jak se bránit přehřátí
Jak ochránit psa v horkých dnech? Praktický letní průvodce pro všechny pejskaře: dozvíte se, jak poznat přehřátí, kdy stačí první pomoc doma a kdy je... číst celé
Jste zvědaví co se u nás děje?
Přihlašte se k odběru informací a nic Vám neuteče.

 

                                  

                                                                                       

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz